sahirparkour Parkour projekty Jump Planet (trampolínové centrum)

Jump Arena, Jump Park, nebo Jump Planet?

Jump Arena, Jump Park, nebo Jump Planet?

Aktualizace 1.6.2020. : Dnes jsme ukončili spolupráci s Jump Planet v pozici franchisanta a dále pokračujeme v provozuj trampolínového centra Jump Academy Brno a Jump Academy Olomouc pod vlastní značkou. V Jihomoravském kraji se nacházíme přímo v OC Futurum Brno, v případě Olomouckého kraje nás najdete v OC Olympia Olomouc.

Na první pohled to vypadá všechno možná stejně, ale jaký je mezi výše uvedenými pojmy rozdíl? Co je trampolínové centrum a pro koho je určené? Jak vybrat nejlepší místo, kam s dětmi na výlet? Proč jsem se i já sám rozhodl pro zřízení trampolínového centra a co jsem se rozhodl udělat jinak? O tom všem a o mnohem víc mluvím v tomhle článku.

Co je trampolínové centrum?

V zahraničí i tuzemsku prorazila trampolínová centra pod anglickým označením jump arena nebo jump park. Tyto názvy označovali obecně zábavní koncept pro děti a dospělé, při kterém byly využity trampolíny. První park v České republice byl dokonce otevřený právě podle zahraničního trendu - respektive využil trend názvu a přidal k němu lokalizaci. V té době šlo o značku Jump Park Brno, později poté Jump Park Praha (Na Jarově) a aby toho nebylo málo, tak nakonec portfólio rozšířili i populární buzz-word jump arena. Tím vznikla Jump Aréna Zličín.

Jump Aréna a jump arena, jaký je v tom vlastně rozdíl?

Všimněte si, že záměrně uvádím spojení jump park a jump arena s malými začátečními písmeny, pokud jde o obecné označení konceptu trampolínového centra. V případě značek jsou všechna počáteční písmena velká. Stejně tak jako každý produkt a povědomí o něm se vyvíjá, tak i jump arena, nebo, chcete-li jump park, prošla vývojem. Nově vzniklé značky se snaží využít klíčového slova Jump, ale zároveň budovat image už konkrétní značky - například Jump Ústí, Hoparéna Praha. A dává to smysl. Je to jako kdyby se horolezecká stěna jmenovala Horolezecká Stěna. Možná v začácích ano a možná je v některých ohledech i tento název výhodou, ale za pár let by to možná vyznělo divně..

Zábavní parkytrampolínová centra zažívají v posledních deseti letech obrovský rozmach. Děti i dospělí si užívají poskakování a hraní her na trampolíně a jsou ochotni za tento zážitek zaplatit. Skákání na trampolíně není jen zábava, ale také skvělý způsob, jak se dostat do formy. Výzkum NASA potvrzuje, že 10 minut skákání na trampolíně je účinnějším kardiovaskulárním cvičením než přes 30 minut běhu.

Pro koho je zábavní park určený?

Zábavní parky s trampolínami jsou určené nejen pro děti, ale i pro dospělé a to je jedna z výhod, kterou se odlišují od klasických dětských zábavních center. Díky trampolínám snadněji překonají účastníci gravitaci a vyzkoušet si třeba takové salto není tak nedosažitelný cíl, jak v případě, kdy by se o to snažili na gymnastické odpružené podlaze, nebo při parkouru venku na betonové zídce. Trampolínový park proto kombinuje sport a zábavu - a to byl i jeden z důvodů, čím mě tento koncept zaujal. Zkrátka, pokud jste sportovec, můžete tam chodit pravidelně a po každé máte co zlepšovat. Pokud sportovci nejste, tak můžete příjít jednou za půl roku si zablbnout a skočit si do molitanu.

Od kroužků pro děti po parkourové haly až k trampolínám v obchodních centrech

Kdo mě sledujete už déle, tak víte, že jsem nadšenec do pohybu a v rámci mých podnikatelských aktivit stojím projekty v oblasti - parkour kroužeky pro děti, parkour obchod s oblečením, parkour kniha, parkour haly, parkour licence.. vlastně snad skoro u všeho, co začíná slovem parkour.

Před lety jsem s kamarády jako společník spoluzaložil koncept parkourových hal. Z jedné parkourové tělocvičny během dvou let vyrostly dvě další. Jsem za to rád a vždycky jsem to měl rád, jenže mi tam pořád něco chybělo. Dlouho jsem nevěděl co, až jsem to časem pochopil. Chtěl jsem dělat sport pro všechny, ale to nebylo v rámci parkouru možné, protože parkour jako takový je fyzicky náročný a k tomu, abyste se někam vypracovali, tak to trvá strašně dlouho. A na to ne každý má čas, chuť, nebo energii. Přišlo mi, že právě díky trampolínám dokážu oslovit širší veřejnost a sdílet moje vize a ideály o pohybu. A na tohle všechno se mi objevila jednoznačná odpověd - jdu budovat trampolínová centra.

Jump park Brno a Jump Olomouc, no jo, ale co Jump Planet?

Těch otázek na začátek bylo plno. Kromě těch finančních - kde vzít spoustu milionů na výstavbu, až po další strategické, kam sportovní centra umístit. A teď nemyslím jen konkrétní prostor, ale zvolit správně region a město.

Prahu jsem vyloužil hned ze začátku, protože už v té době existoval Jump Park Jarov, Jump Aréna Zličín a Hoparéna v Čestlicích. Navíc jsem si říkal, že i když mám Prahu rád (ano, o tom bych mohl napsat samostatný článek), tak by bylo možná zajímavější začít v menším městě.

Jasně, v menším, a proto jsem se rozhodl pro Brno - v kombinaci s ne úplně nejvíc populárním obchodním centrum Futurum Brno mi to do sebe skvěle zapadalo. Obdobná situace byla potom i v Olomouci v partnerství s OC Olympia Olomouc. Ono najít vyhovující prostor nebylo vůbec jednoduché. Podmínky na prostory jsou specifické a já jsem měl spoustu požadavků. Nakonec to po několika měsících příprav a vyjednávání všechno klaplo. Hurá, mám peníze, hurá, mám prostory a podepsanou nájemní smlouvu! A jdeme na to.

No jo, jenže jak postavit trampolíny? Zrovna já, jehož maximální stavební výkon byl sestavení botníku z IKEA. Hledal jsem možnosti, kdo mi s touhle technickou částí pomůže a narazil na Jump Planet, nově vznikající franchisingový koncept. Zrovna v té době dokonce hledali nové příležitosti a chtěli otevřít Český trh. Dohodli jsme se a po pár dalších měsících spustili webové stránky Jump Planet (odkaz). 

Bylo to (ne)jednoduché, jak to centrum udělám nejlepším?

1. Objednávkový systém
Mnoho zákazníků oceňuje výhodnost nákupu vstupenek online. Chtěl jsem vytvořit systém, který zákazníkům umožní rychle a bezpečně zakoupit lístky online i na místě. Práce na tvorbě systému byla náročná, protože jak už to s vývojem software bývá, tak je to o specifikacích, specifikacích, testování a stejně nakonec ty věci dopadnou trochu jinak. Každopádně systém dokončujeme a možná v době, kdy tenhle blog čtete, tak už je možné objednávat. Abychom zákaníky motivovali k nákupu online, čímž si zajistíme "jistý obchod", tak jsme je chtěli odměnit sníženým vstupným. Ano, to je ten důvod, proč přes online je to u nás levnější.

2. Soutěže a sociální sítě
Ne každý tomu možná fandí, ale já jsem na těch sociáních sítích prostě vyrůstal. Pro tenhle druh konceptu mi přijdou sítě jako vhodná forma propagace. Samozřejmě pro exponenciální účinnost kampaní je potřeba zapojit i další možnosti, jako je např. PR (odkaz na článek z Olomouce, rádia, noviny), bannery a další.. No je toho hodně, každopádně sociální sítě a smysluplné soutěže - tomu věřím a fandím. Proto chceme hodně působit online.

3. Prodeje zboží a občerstvení na recepci včetně doplňkových aktivit
Chtěl jsem nabídnout občerstvení, které milují děti i dospělí, včetně zdravých věcí, a oslovit tak širší publikum. Když jsem o tomhle diskutoval se zkušenými kolegy z retailu, tak mi říkali, ať se na zdraví vykašlu a prodávám to, co se prodává, takže prostě Coca Colu a další takové značky. No, co si budeme, v první řadě je to hlavně o tom, aby ten koncept mohl mít ekonomický smysl a vydělal si na sebe. Jelikož dlužím bance, mám v zástavě spoustu věcí, včetně mých dalších firem, tak tohle je pro mě číslo jedna. Každopádně budu bojovat za to, aby do budoucna byla možnost nakoupit i zdravější alternativu. Neříkám, že budu nutně tlačit jen to zdravé - protože konec konců je to rozhodnutí po čem sáhnout na každém z nás. Ale chtěl bych tam mít i zdravější alternativu. 

Kromě trampolín jsem chtěl rozšířit koncept i o čistě zábavní prvky, jako je například 9D Kino.

4. Atrakce a vybavení

"Vaše vybavení je nejdůležitějším prvkem vašeho trampolínového parku. Pokud dětem i dospělým nabídnete nezapomenutelné způsoby zábavy, v budoucnu se vrátí na další dobrodružství. Výběrem nového, vzrušujícího vybavení vás také vyčníváte z jiných trampolínových parků, zejména pokud mají zákazníci zážitek, že jinde nenajdou." tohle beru jako alfa omega, na které jsme se shodli s franchisorem a snažili se proto vybrat co nejlepší mix atrakcí.

5. Orientace na zákazníky. Nadstandardní péče
Není úplně easy dneska udělat dobrý zákaznický servis. Každá druhá firma to uvádí jako jejich výhodu, ale opravdu špičkový servis, alespoň podle mé zkušenosti, nabízí pouze velmi málo společností (nejen jump parku a jump aren). Ono je to vlastně logické, je to hlavně o práci s lidmi a někdy může recepční špatným pohledem zkazit celý zážitek, nebo zákazník svoji recenzí odradit další. Každopádně tohle je jedna z oblastí, ve které se budeme chtít co nejvíce zlepšovat. Myslím, že třeba u Zohir Parkour se nám to docela daří, nebo alespoň podle hodnocení, které nám uživatelé online dávají (odkaz)

A co bude dál? Hledáme trenéry, animátory a další nadšence

Práce je víc než dost a o tom svědčí i fakt, že tenhle článek píšu v pátek pozdě večer. Venku je už tma a lidi spí nebo jsou třeba někde na party, ale to úplně není můj styl (nemyslím spánek, ale spíš tu party - možná jen jednou za čas). No.. a je to vlastně celé o tom, že hledám nové posili. Lidi, kteří to mají podobně, které baví sport, mají rádi práci s dětmi, chctějí na sobě pracovat. A pokud to jste i vy a máte nějakou představu, jak se zapojit a pomoci. Ať už by to bylo ohledně otevení vlastní pobočky trampolín, nebo brigádní výpomoc. Klidně mi napiště na taran@tomastaran.com

Načítání...

Jump Arena, Jump Park, nebo Jump Planet? | sahirparkour
sahirparkour Parkour projekty Jump Planet (trampolínové centrum)

Jump Arena, Jump Park, nebo Jump Planet?

Jump Arena, Jump Park, nebo Jump Planet?

Aktualizace 1.6.2020. : Dnes jsme ukončili spolupráci s Jump Planet v pozici franchisanta a dále pokračujeme v provozuj trampolínového centra Jump Academy Brno a Jump Academy Olomouc pod vlastní značkou. V Jihomoravském kraji se nacházíme přímo v OC Futurum Brno, v případě Olomouckého kraje nás najdete v OC Olympia Olomouc.

Na první pohled to vypadá všechno možná stejně, ale jaký je mezi výše uvedenými pojmy rozdíl? Co je trampolínové centrum a pro koho je určené? Jak vybrat nejlepší místo, kam s dětmi na výlet? Proč jsem se i já sám rozhodl pro zřízení trampolínového centra a co jsem se rozhodl udělat jinak? O tom všem a o mnohem víc mluvím v tomhle článku.

Co je trampolínové centrum?

V zahraničí i tuzemsku prorazila trampolínová centra pod anglickým označením jump arena nebo jump park. Tyto názvy označovali obecně zábavní koncept pro děti a dospělé, při kterém byly využity trampolíny. První park v České republice byl dokonce otevřený právě podle zahraničního trendu - respektive využil trend názvu a přidal k němu lokalizaci. V té době šlo o značku Jump Park Brno, později poté Jump Park Praha (Na Jarově) a aby toho nebylo málo, tak nakonec portfólio rozšířili i populární buzz-word jump arena. Tím vznikla Jump Aréna Zličín.

Jump Aréna a jump arena, jaký je v tom vlastně rozdíl?

Všimněte si, že záměrně uvádím spojení jump park a jump arena s malými začátečními písmeny, pokud jde o obecné označení konceptu trampolínového centra. V případě značek jsou všechna počáteční písmena velká. Stejně tak jako každý produkt a povědomí o něm se vyvíjá, tak i jump arena, nebo, chcete-li jump park, prošla vývojem. Nově vzniklé značky se snaží využít klíčového slova Jump, ale zároveň budovat image už konkrétní značky - například Jump Ústí, Hoparéna Praha. A dává to smysl. Je to jako kdyby se horolezecká stěna jmenovala Horolezecká Stěna. Možná v začácích ano a možná je v některých ohledech i tento název výhodou, ale za pár let by to možná vyznělo divně..

Zábavní parkytrampolínová centra zažívají v posledních deseti letech obrovský rozmach. Děti i dospělí si užívají poskakování a hraní her na trampolíně a jsou ochotni za tento zážitek zaplatit. Skákání na trampolíně není jen zábava, ale také skvělý způsob, jak se dostat do formy. Výzkum NASA potvrzuje, že 10 minut skákání na trampolíně je účinnějším kardiovaskulárním cvičením než přes 30 minut běhu.

Pro koho je zábavní park určený?

Zábavní parky s trampolínami jsou určené nejen pro děti, ale i pro dospělé a to je jedna z výhod, kterou se odlišují od klasických dětských zábavních center. Díky trampolínám snadněji překonají účastníci gravitaci a vyzkoušet si třeba takové salto není tak nedosažitelný cíl, jak v případě, kdy by se o to snažili na gymnastické odpružené podlaze, nebo při parkouru venku na betonové zídce. Trampolínový park proto kombinuje sport a zábavu - a to byl i jeden z důvodů, čím mě tento koncept zaujal. Zkrátka, pokud jste sportovec, můžete tam chodit pravidelně a po každé máte co zlepšovat. Pokud sportovci nejste, tak můžete příjít jednou za půl roku si zablbnout a skočit si do molitanu.

Od kroužků pro děti po parkourové haly až k trampolínám v obchodních centrech

Kdo mě sledujete už déle, tak víte, že jsem nadšenec do pohybu a v rámci mých podnikatelských aktivit stojím projekty v oblasti - parkour kroužeky pro děti, parkour obchod s oblečením, parkour kniha, parkour haly, parkour licence.. vlastně snad skoro u všeho, co začíná slovem parkour.

Před lety jsem s kamarády jako společník spoluzaložil koncept parkourových hal. Z jedné parkourové tělocvičny během dvou let vyrostly dvě další. Jsem za to rád a vždycky jsem to měl rád, jenže mi tam pořád něco chybělo. Dlouho jsem nevěděl co, až jsem to časem pochopil. Chtěl jsem dělat sport pro všechny, ale to nebylo v rámci parkouru možné, protože parkour jako takový je fyzicky náročný a k tomu, abyste se někam vypracovali, tak to trvá strašně dlouho. A na to ne každý má čas, chuť, nebo energii. Přišlo mi, že právě díky trampolínám dokážu oslovit širší veřejnost a sdílet moje vize a ideály o pohybu. A na tohle všechno se mi objevila jednoznačná odpověd - jdu budovat trampolínová centra.

Jump park Brno a Jump Olomouc, no jo, ale co Jump Planet?

Těch otázek na začátek bylo plno. Kromě těch finančních - kde vzít spoustu milionů na výstavbu, až po další strategické, kam sportovní centra umístit. A teď nemyslím jen konkrétní prostor, ale zvolit správně region a město.

Prahu jsem vyloužil hned ze začátku, protože už v té době existoval Jump Park Jarov, Jump Aréna Zličín a Hoparéna v Čestlicích. Navíc jsem si říkal, že i když mám Prahu rád (ano, o tom bych mohl napsat samostatný článek), tak by bylo možná zajímavější začít v menším městě.

Jasně, v menším, a proto jsem se rozhodl pro Brno - v kombinaci s ne úplně nejvíc populárním obchodním centrum Futurum Brno mi to do sebe skvěle zapadalo. Obdobná situace byla potom i v Olomouci v partnerství s OC Olympia Olomouc. Ono najít vyhovující prostor nebylo vůbec jednoduché. Podmínky na prostory jsou specifické a já jsem měl spoustu požadavků. Nakonec to po několika měsících příprav a vyjednávání všechno klaplo. Hurá, mám peníze, hurá, mám prostory a podepsanou nájemní smlouvu! A jdeme na to.

No jo, jenže jak postavit trampolíny? Zrovna já, jehož maximální stavební výkon byl sestavení botníku z IKEA. Hledal jsem možnosti, kdo mi s touhle technickou částí pomůže a narazil na Jump Planet, nově vznikající franchisingový koncept. Zrovna v té době dokonce hledali nové příležitosti a chtěli otevřít Český trh. Dohodli jsme se a po pár dalších měsících spustili webové stránky Jump Planet (odkaz). 

Bylo to (ne)jednoduché, jak to centrum udělám nejlepším?

1. Objednávkový systém
Mnoho zákazníků oceňuje výhodnost nákupu vstupenek online. Chtěl jsem vytvořit systém, který zákazníkům umožní rychle a bezpečně zakoupit lístky online i na místě. Práce na tvorbě systému byla náročná, protože jak už to s vývojem software bývá, tak je to o specifikacích, specifikacích, testování a stejně nakonec ty věci dopadnou trochu jinak. Každopádně systém dokončujeme a možná v době, kdy tenhle blog čtete, tak už je možné objednávat. Abychom zákaníky motivovali k nákupu online, čímž si zajistíme "jistý obchod", tak jsme je chtěli odměnit sníženým vstupným. Ano, to je ten důvod, proč přes online je to u nás levnější.

2. Soutěže a sociální sítě
Ne každý tomu možná fandí, ale já jsem na těch sociáních sítích prostě vyrůstal. Pro tenhle druh konceptu mi přijdou sítě jako vhodná forma propagace. Samozřejmě pro exponenciální účinnost kampaní je potřeba zapojit i další možnosti, jako je např. PR (odkaz na článek z Olomouce, rádia, noviny), bannery a další.. No je toho hodně, každopádně sociální sítě a smysluplné soutěže - tomu věřím a fandím. Proto chceme hodně působit online.

3. Prodeje zboží a občerstvení na recepci včetně doplňkových aktivit
Chtěl jsem nabídnout občerstvení, které milují děti i dospělí, včetně zdravých věcí, a oslovit tak širší publikum. Když jsem o tomhle diskutoval se zkušenými kolegy z retailu, tak mi říkali, ať se na zdraví vykašlu a prodávám to, co se prodává, takže prostě Coca Colu a další takové značky. No, co si budeme, v první řadě je to hlavně o tom, aby ten koncept mohl mít ekonomický smysl a vydělal si na sebe. Jelikož dlužím bance, mám v zástavě spoustu věcí, včetně mých dalších firem, tak tohle je pro mě číslo jedna. Každopádně budu bojovat za to, aby do budoucna byla možnost nakoupit i zdravější alternativu. Neříkám, že budu nutně tlačit jen to zdravé - protože konec konců je to rozhodnutí po čem sáhnout na každém z nás. Ale chtěl bych tam mít i zdravější alternativu. 

Kromě trampolín jsem chtěl rozšířit koncept i o čistě zábavní prvky, jako je například 9D Kino.

4. Atrakce a vybavení

"Vaše vybavení je nejdůležitějším prvkem vašeho trampolínového parku. Pokud dětem i dospělým nabídnete nezapomenutelné způsoby zábavy, v budoucnu se vrátí na další dobrodružství. Výběrem nového, vzrušujícího vybavení vás také vyčníváte z jiných trampolínových parků, zejména pokud mají zákazníci zážitek, že jinde nenajdou." tohle beru jako alfa omega, na které jsme se shodli s franchisorem a snažili se proto vybrat co nejlepší mix atrakcí.

5. Orientace na zákazníky. Nadstandardní péče
Není úplně easy dneska udělat dobrý zákaznický servis. Každá druhá firma to uvádí jako jejich výhodu, ale opravdu špičkový servis, alespoň podle mé zkušenosti, nabízí pouze velmi málo společností (nejen jump parku a jump aren). Ono je to vlastně logické, je to hlavně o práci s lidmi a někdy může recepční špatným pohledem zkazit celý zážitek, nebo zákazník svoji recenzí odradit další. Každopádně tohle je jedna z oblastí, ve které se budeme chtít co nejvíce zlepšovat. Myslím, že třeba u Zohir Parkour se nám to docela daří, nebo alespoň podle hodnocení, které nám uživatelé online dávají (odkaz)

A co bude dál? Hledáme trenéry, animátory a další nadšence

Práce je víc než dost a o tom svědčí i fakt, že tenhle článek píšu v pátek pozdě večer. Venku je už tma a lidi spí nebo jsou třeba někde na party, ale to úplně není můj styl (nemyslím spánek, ale spíš tu party - možná jen jednou za čas). No.. a je to vlastně celé o tom, že hledám nové posili. Lidi, kteří to mají podobně, které baví sport, mají rádi práci s dětmi, chctějí na sobě pracovat. A pokud to jste i vy a máte nějakou představu, jak se zapojit a pomoci. Ať už by to bylo ohledně otevení vlastní pobočky trampolín, nebo brigádní výpomoc. Klidně mi napiště na taran@tomastaran.com

Načítání...