sahirparkour O mně

Parkour, YouTube a můj životní příběh | Tomáš Taran

Můj životní příběh a jeho nejdůležitější milníky

Jmenuji se Tomáš ‘Sahir’ Taran a jsem profesionální parkourista, YouTuber a influencer, který aktivně podniká ve svém oboru.

Proč a jak jsem začal s parkourem?

O parkouru jsem se poprvé dozvěděl na jaře roku 2007. A naprosto jsem tomu propadl. Možná protože nešlo tolik o sport, jako spíše o životní styl a způsob přemýšlení.

V době mých začátků byl nedostatek informací, jak správně a bezpečně trénovat. Pro tyto informace bylo potřeba jít přímo ke zdroji.

Yamakasi a trénink se zakladateli parkouru

V roce 2010 se mi podařilo spojit s lidmi, kteří položili základní kameny parkouru. Společně se dvěma kamarády jsme podnikli „výlet“ do Francie. Naším cílem bylo místo, kde to celé začalo. Místo, kde trénovali první parkouristé, David Belle a Yamakasi – Lisses.

(Fotografie vlevo je pořízena v Paříži těsně po tréninku s Yamakasi. Můžete si tam všimnout Yanna Hnautry z první generace Yamakasi. Na snímku vpravo můžete vidět legendární stěnu Dame du Lac, která se nachází přímo v Lisses. Trénink se zakladateli měl obrovský vliv na můj následný vývoj v parkouru. Pokud vás zajímá více detailů o tom, jaké to bylo, jak mě to ovlivnilo a co jsem si z toho odnesl, podívejte se na můj blog, kde o této zkušenosti píši podrobněji.)

Ve Francii jsem získal spoustu užitečných informací. Šlo především o tréninkové metody, které mi umožnily trénovat ještě efektivněji, a o práci s motivací. Měl jsem také možnost spatřit původní parkourovou filosofii v nejčistší formě.

Moderátor Parkour.cz

Po návratu do Česka jsem se rozhodl o tyto informace podělit s ostatními a začal jsem působit jako moderátor na největším a v té době nejvýznamnějším portálu o parkouru – Parkour.cz. O několik let později stojíme u zrodu České asociace parkouru, z.s., která má ambici sjednotit parkour týmy a nadšence z celé České republiky. Snaha však není úspěšná a později (v roce 2018 se stává Česká asociace parkouru zcela neaktivní). Portál Parkour.cz funguje zejména jako parkourový rozcestník.

Parkour a komerce - první zkušenosti s firmami

Ve stejné době vzniká v České republice první komerční parkourová a freerunningová skupina, která si dává za cíl dělat parkour profesionálně: Urban Sense. Vnímám ji jako příležitost a záhy se k ní přidávám. Již počáteční aktivita ukazuje vliv Urban Sense na celou českou komunitu a rozvoj parkouru u nás.

Prvním krokem je video ‘Urban Sense – Czech Parkour And Freerunning 2011’, které způsobuje naprosté šílenství.

Video nasbírá během několika měsíců stovky tisíc zhlédnutí a je reuploadováno po celém světě – sdílí ho dokonce i celosvětové parkourové organizace, jako je například TakeFlight nebo AmericanParkour.

Úspěch videa nám přináší řadu nabídek na rozhovory a reportáže do novin a televizí. Klíčovým krokem je pro nás sponsoring od značek Adidas Originals, HTC.

Konečně začínají být vidět výsledky několika let dřiny. Přichází první významnější zakázky. Jednou z nich je například akce s názvem T-RUN. (Osm měst, deset běžců, JEDNA VÝZVA.
Deset iPHONŮ 4S. Jeden z nich je tvůj. CHYTÍŠ HO?)

 

Díky narůstajícímu počtu zakázek můžu konečně začít investovat více peněz do svého vzdělávání a růstu. Začínám cestovat po Evropě za účelem zlepšit se v parkouru, poznat parkourové komunity a dozvědět se více o jejich způsobu tréninku.

S kůží na trh. Začátek YouTube šílenství

V roce 2012 vypouštím první osobní video na YouTube, které má prezentovat moje schopnosti.Sahir - Leave The Fear Behind.

Video zaznamenává obrovský úspěch, který mi přináší řadu pozvání. Jako coach se účastním mnoha celosvětových setkání, kde mohu vést parkourové workshopy a předávat své zkušenosti. Mezi nejvýznamnější patří „FAM JAM 2013,“ který se koná každý rok v německém Mnichově, a KRAP 2013, několikadenní festival adrenalinových sportů pořádaný v Itálii. Na tato setkání se každý rok sjíždí desítky předních představitelů parkouru a stovky zájemců o tuto disciplínu. Osobně zde poznávám světovou parkourovou špičku, legendy, mezi něž rozhodně patří například Daniel Ilabaca nebo Erik Mukametschin.

Nedlouho poté se stávám sponzorovaným atletem americké parkourové a freerunningové organizace TakeFlight.

Vlastní projekty a seberealizace

Nadšení a dostatek energie vede k tomu, že chceme naše myšlenky šířit dál a inspirovat i ostatní k tomu, aby na sobě začali pracovat a objevili svět parkouru.

Parkour tábory, parkourové workshopy a příměstské tábory

Mezinárodní zkušenosti ještě ve stejném roce využívám v Česku. Společně s Tomášem Zonygou vytváříme značku ZOHIR, která se později specializuje na pořádání parkourových táborů (ZOHIR CAMP), parkour workshopů (ZOHIR workshop) a příměstských parkour táborů. a brzy probíhá první ročník, který zaznamená obrovské ohlasy (více o projektu se dozvíte v sekci „ZOHIR“). Během několika let se jediný camp rozvine do řady týdenních turnusů probíhajících celé letní prázdniny, a pro velký zájem se tábory konají současně na více místech v republice.

Parkour ve filmu a v reklamě

Následuje rok 2013, který je pro mě klíčový. Po několika neúspěších se mi konečně plní můj velký sen a pronikám do světa filmu a reklamy. Moji první zkušeností je natáčení reklamního spotu na Linku bezpečí. A potom následuje spoustu dalších reklam a spoluprací. Z těch významějších jde o O2 Videotéka, Integrity Clothing (Indická značka oblečení), nebo spolupráce s Maspex (výrobci ovocných džusů Relax a Kubík). 

Škola parkouru v Dánsku

Tentýž rok dostávám příležitost jít studovat parkour do Dánska. Příležitost využiji a bez delšího rozmýšlení se tam stěhuji. Studuji na škole Gerlev Idreatshojskole (Gerlev Sports Academy), kde mám parkour jako hlavní studijní obor.

Parkour kurzy a licence, aneb učíme parkouristy učit

Po návratu z Dánska se společně s ČOS (Česká obec sokolská) vypracováváme licenci ‘instruktor parkouru’, která lidem konečně umožní v České republice oficiálně vyučovat parkour – jedná se o první licenci tohoto druhu na našem území. Úsilí brzy přinese své ovoce, když na začátku roku 2015 složím zkoušku a jsem tak součástí první skupiny budoucích oficiálních českých parkourových trenérů. V roce 2018 jsme spustili vlastní školení instruktorů parkouru pod značkou Zohir Family.

Kniha o parkouru

Jako třešnička na dortu je, po téměř roce úsilí, vydání první knihy o parkouru v češtině. Vzniká na našem území kompletní příručka pro trenéry parkouru a samouky, kde vysvětlujeme základní principy trénování parkouru a jeho metodologie. Stovky odučených hodin, pod rukami nám prošli tisíce zájemců o parkour a právě díky tomu jsme se odhodlali posunout parkour na nový level. V roce 2019 je kniha distribuovaná i na Slovenský trh.

Knihu o parkouru můžete objednat na adrese Parkour.fashion a dostanete k ní zdarma moje náramky.

Reportáže o parkouru v televizi a novinách, rozhovory v rádiích

Velkým krokem se stává spolupráce na tvorbě celovečerního filmu ’Ani ve snu‘ (zobrazit trailer), kde zastávám pozici odborného poradce přes parkour a herce. Film se ještě před premiérou v dubnu 2016 představuje na filmovém festivalu Berlinale (informují o tom česká média, např. iDnes.cz).

V průběhu času dostávám příležitost prezentovat parkour i v televizi, novinách a rádiu. Jedny z nejvýznaměnších reportáží, podílející se na popularizaci parkouru jsou: Česká televize pořad Lvíčata, TV Nova pořad Víkend a Tvoje tvář má známý hlas.

Stavíme katedrály, teda.. haly na parkour a tělocvičny

Opouštím skupinu Urban Sense a přecházím do pražské parkourové skupiny In Motion Díky podpoře české parkourové komunity a práci všech členů otevíráme těsně na začátku roku 2016 In Motion Academy, první parkourovou halu v České republice v Praze na Jarově 2. Rok po otevření spoušíme další pobočky v Brně a Plzni. V roce 2019 jsem se rozhodl z této firmy z osobních důvodů vystoupit a nadále s ní spolupracovat pouze jako externí dodavatel. 

Oblečení na parkour. Řekni to tím, co nosíš!

Po dlouhé práci a spoustě formalit také spouštím e-shop Parkour.fashion s výběrem nejlepšího parkourového oblečení a vybavení.

Online marketing a sociální sítě, moje nová vášeň

Celý můj život se točí kolem sportu a sociálních sítí. Už jako malý kluk jsem sledoval tvorbu prvních YouTuberů v ČR a snil o tom, že budu jednou jako oni. Po nocích studuji knihy o marketingu a pouštím se do kombinovaného studuja na VŠE fakulta managementu. Postupně jsem nacházel specializaci, která bude podtrhávat to, čemu se věnuji a chci věnovat - online marketingu (baví mě sociální sítě, analýzy online prostředí a budoucnost vidím v obsahovém marketingu). Studium na Vysoké škole ekonomické v Praze jsem úspěšně dokončil v roce 2018 a rozhodl se pokračovat (opět dálkově) na magisterském navazujícím studiu.  

Načítání...